Oruro

Dom Najświętszego Imienia Jezus w Oruro

Oruro – jest starą osadą górniczą położoną na płaskowyżu Altiplano w Boliwii. Jego historia sięga epoki inkaskiej, w roku 1606 Hiszpanie założyli tutaj miasto. Mieszkańcy tego regionu Boliwii żyją na ogół bardzo ubogo, w trudnych warunkach geograficzno-klimatycznych. Zamieszkiwany przez nich płaskowyż andyjski to kraina wypalona słońcem, w większości bezdrzewna, owiewana zimnymi wiatrami. Wioski i miasta porozrzucane są po pofalowanej równinie na wysokości prawie 4000 m n.p.m.

Diecezja Oruro – powstała stosunkowo niedawno, bo w 1924 r. Ma ok. 54 tys. km 2, jest jak 1/6 Polski, zamieszkuje ją ok. 500 tys. ludności, z czego połowa żyje w mieście. Warunki w jakich żyją ludzie są bardzo trudne, prymitywne, nie mieszczące się w naszej wyobraźni.

Dominikanki Misjonarki przybyły do Oruro w 2006 r. na zaproszenie ordynariusza diecezji orureńskiej Ks. Biskupa Krzysztofa Białasika SVD. Zamieszkały w najuboższej dzielnicy, Dzieci ulicygdzie powierzono ich opiece kościół w surowym stanie, dziś w znacznym stopniu wykończony, pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Praca Sióstr ma charakter misyjny. Nauczają – katechizują dzieci, młodzież i dorosłych, przygotowują do sakramentów, prowadzą grupy modlitewne i formacyjne – ministrantów, lektorów, schole. Wprowadzają wiernych do udziału w liturgii, przygotowują i organizują nabożeństwa, w różnorodnych formach szerzą kult Miłosierdzia Bożego, docierają do rodzin zachęcając do przyjęcia peregrynującego obrazu Jezusa Miłosiernego. Prowadzą świetlicę dla dzieci. Jedna z Sióstr organizuje diecezjalny ośrodek dla dzieci ulicy. Innym rodzajem apostolstwa Sióstr jest praca w księgarni diecezjalnej, w której ludzie mogą się zaopatrzyć w książki religijne, płyty, filmy, dewocjonalia, aby dzięki nim wyrażać czy pogłębiać swą wiarę.

DSC07074Kontakt:

Hermanas Dominicas Misioneras de Jesus y Maria

ORURO, Casilla Postal 544;

Bolivia

tel. 00591 25 28 7171

e-mail: imiejesus.oruro@gmail.com

Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi © 2016 Frontier Theme