Wyjazd do Częstochowy – wspólnota z Grójeckiej

16.03.2017 roku odbyła się pielgrzymka do Częstochowy dla klas trzecich. Wyjechaliśmy rano, aby móc uczestniczyć we Mszy św. w najważniejszym i najbardziej uczęszczanym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej pod opieką ojców paulinów w Częstochowie. Co roku przybywa tam ok. 2-3 milionów wiernych biorących udział w pielgrzymkach.

Po mszy przewodnik oprowadził nas po sanktuarium, opowiadał ciekawe historie na temat zabytkowego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i innych dzieł. W muzeum 600-lecia zobaczyliśmy cztery sukienki podarowane Jasnogórskiej Królowej Polski z okazji różnych uroczystości jubileuszowych, zespół portretów trumiennych, blach herbowych i epitafijnych i zespół zabytkowych instrumentów muzycznych używanych przez członków jasnogórskiej kapeli muzycznej założonej tu w drugiej połowie XVI w. Udało nam się też odwiedzić Bastion Św. Rocha, gdzie 03.05.2006 roku została otwarta wystawa nosząca tytuł: „Bogarodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Podziwialiśmy tam między innymi blisko 500 eksponatów, głównie z XVIII wieku, pamiątki historyczne, zabytki rzemiosła artystycznego. Widzieliśmy wystawę ukazującą historię NSZZ Solidarność, pamiątki pokazujące walki żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej i pamiątki przypominające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Po skończonym zwiedzaniu pożegnaliśmy przewodnika i pojechaliśmy coś zjeść. Do domu wróciliśmy ok. godz. 18.00. Wycieczka była bardzo udana.

Maja Mazur, kl. 3d

Updated: 11 października 2017 — 20:22