Oruro

Dom Najświętszego Imienia Jezus w Oruro

Oruro – jest starą osadą górniczą położoną na płaskowyżu Altiplano w Boliwii. Jego historia sięga epoki inkaskiej, w roku 1606 Hiszpanie założyli tutaj miasto. Mieszkańcy tego regionu Boliwii żyją na ogół bardzo ubogo, w trudnych warunkach geograficzno-klimatycznych. Zamieszkiwany przez nich płaskowyż andyjski to kraina wypalona słońcem, w większości bezdrzewna, owiewana zimnymi wiatrami. Wioski i miasta porozrzucane są po pofalowanej równinie na wysokości prawie 4000 m n.p.m.

Diecezja Oruro – powstała stosunkowo niedawno, bo w 1924 r. Ma ok. 54 tys. km kwadratowych, jest jak 1/6 Polski, zamieszkuje ją ok. 500 tys. ludności, z czego połowa żyje w mieście. Warunki w jakich żyją ludzie są bardzo trudne, prymitywne, nie mieszczące się w naszej wyobraźni.

Dominikanki Misjonarki przybyły do Oruro w 2006 r. na zaproszenie ordynariusza diecezji orureńskiej Ks. Biskupa Krzysztofa Białasika SVD. Zamieszkały w najuboższej dzielnicy, gdzie powierzono ich opiece kościół w surowym stanie, dziś już wykończony, pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Praca Sióstr ma charakter misyjny. Nauczają – katechizują dzieci, młodzież i dorosłych, przygotowują do sakramentów, prowadzą grupy modlitewne i formacyjne – ministrantów, lektorów. Wprowadzają wiernych do udziału w liturgii, przygotowują i organizują nabożeństwa, w różnorodnych formach szerzą kult Miłosierdzia Bożego. Innym rodzajem apostolstwa sióstr jest praca w księgarni diecezjalnej, w której ludzie mogą się zaopatrzyć w książki religijne, płyty, filmy, dewocjonalia, aby dzięki nim wyrażać czy pogłębiać swą wiarę.

Kontakt:

Hermanas Dominicas Misioneras de Jesus y Maria

ORURO, Casilla Postal 544;

Bolivia

tel. 00591 25 28 7171

e-mail: [email protected]